Skip to content

1611 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block432
Lot33.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,012
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
35%
Improvement Value:$268,400
65%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+5.2%
2024$7,173-4.4%
2023$7,505+0.4%
2022$7,472+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14085, Page 140

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13317, Page 1503

Property Built

Built

Year Built: 1955