Skip to content

35 Heather RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block442.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,715
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$240,200
69%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+5.3%
2024$6,027+20.0%
2023$5,021+0.4%
2022$4,999+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 17305, Page 770Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972