Skip to content

27 Heather RoadToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$455,420
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block442.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
37%
Improvement Value:$180,200
63%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+5.3%
2024$4,989+17.1%
2023$4,259+0.4%
2022$4,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,420
Sq Ft1,404DeedBook 19493, Page 1563Recorded9/25/2023

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15516, Page 1007

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 15033, Page 1059

Property Built

Built

Year Built: 1957