Skip to content

28 Pine Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block442.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,809
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
39%
Improvement Value:$197,200
61%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+5.3%
2024$5,629+4.0%
2023$5,413+0.4%
2022$5,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 16049, Page 1106Recorded4/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972