Skip to content

33 Pine Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block442.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
33%
Improvement Value:$216,700
67%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+5.3%
2024$5,621+17.7%
2023$4,774+0.4%
2022$4,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 12567, Page 188

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 11721, Page 1355

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5392, Page 314

Property Sale

Sale
$39,250
DeedBook 3569, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1972