Skip to content

29 Pine Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 2, 2001

Property Information

Block442.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,497
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$287,000
73%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,197+5.3%
2024$6,837+6.9%
2023$6,395+0.4%
2022$6,367+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10323, Page 1933

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973