Skip to content

30 Hollybrook DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block442.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,942
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$245,900
69%
Total Assessment$353,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,448+7.9%
2024$5,977+24.4%
2023$4,804+0.4%
2022$4,783+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,942DeedBook 19533, Page 748Recorded11/9/2023

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 16561, Page 69Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974