Skip to content

32 Sage RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block442.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
41%
Improvement Value:$156,300
59%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,816+5.3%
2024$4,575+16.9%
2023$3,914+0.4%
2022$3,897+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,184DeedBook 20177, Page 1853Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,184DeedBook 18257, Page 816Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 17482, Page 1251Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 3569, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1954