Skip to content

36 Sage RoadToms River, NJ 08754

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block442.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,676
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
33%
Improvement Value:$213,500
67%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+5.3%
2024$5,531+16.6%
2023$4,741+0.4%
2022$4,720+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,676DeedBook 20175, Page 968Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10689, Page 491

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5533, Page 942

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4959, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4925, Page 92