Skip to content

191 Cranberry RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block442.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,626
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
32%
Improvement Value:$239,300
68%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,437+5.3%
2024$6,116+13.4%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,626DeedBook 20167, Page 1519Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,626DeedBook 19167, Page 923Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 15268, Page 160

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 10228, Page 898

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3974, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1980