Skip to content

23 Pine Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1972
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block442.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,530
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
39%
Improvement Value:$199,600
61%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$5,969+85.4%
2005$3,220+3.0%
2004$3,127+2.4%
2003$3,055+3.2%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-004612-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$6,150
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972