Skip to content

19 Pine Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 4, 1997

Property Information

Block442.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,569
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$364,200
74%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+5.3%
2024$8,520+1.2%
2023$8,421+0.4%
2022$8,384+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5451, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1972