Skip to content

10 Sage RoadToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block442.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage6,533
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,000
41%
Improvement Value:$960,300
59%
Total Assessment$1,635,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,795+5.3%
2024$28,307+4.3%
2023$27,141+0.4%
2022$27,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000
Sq Ft6,533DeedBook 19251, Page 825Recorded12/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 14219, Page 1221

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook NaN, Page NaN