Skip to content

17 Sage RoadToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$448,500
Last Sale Date
May 9, 2008

Property Information

Block442.07
Lot23.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,906
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
29%
Improvement Value:$616,400
71%
Total Assessment$871,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,877+5.3%
2024$15,084+11.1%
2023$13,579+0.4%
2022$13,519+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$448,500
DeedBook 14046, Page 241