Skip to content

209 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block442.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,578
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
43%
Improvement Value:$320,900
57%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220+5.3%
2024$9,709+33.6%
2023$7,267+0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5114, Page 495

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3761, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1960