Skip to content

229 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2015
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block442.07
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,180
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
75%
Improvement Value:$205,100
25%
Total Assessment$820,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$10,453+5.9%
2012$9,868+10.8%
2011$8,907+24.8%
2010$7,135+7.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 5042, Page 903

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4537, Page 148