Skip to content

235 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block442.07
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
54%
Improvement Value:$517,500
46%
Total Assessment$1,132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,634+5.3%
2024$19,604+164.6%
2023$7,409+0.4%
2022$7,376+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021