Skip to content

245 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block442.07
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,463
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
83%
Improvement Value:$130,000
17%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,665+5.3%
2024$12,983+2.6%
2023$12,650+0.4%
2022$12,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$518,000
DeedBook 10288, Page 567

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5606, Page 61

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3690, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1953