Skip to content

247 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 21, 1996

Property Information

Block442.07
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,313
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
74%
Improvement Value:$214,100
26%
Total Assessment$834,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,947+5.3%
2024$14,188+38.9%
2023$10,214+0.5%
2022$10,168+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5414, Page 320

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3692, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1961