Skip to content

251 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block442.07
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,856
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
67%
Improvement Value:$301,400
33%
Total Assessment$916,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,697+5.3%
2024$15,863+6.4%
2023$14,908+0.4%
2022$14,842+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000
Sq Ft2,856DeedBook 18524, Page 1389Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10100, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1955