Skip to content

255 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block442.07
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,776
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$685,000
76%
Improvement Value:$219,500
24%
Total Assessment$904,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,480+5.3%
2024$15,657+21.4%
2023$12,892+0.4%
2022$12,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,776DeedBook 16271, Page 1538Recorded12/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964