Skip to content

267 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2011

Property Information

Block442.07
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,072
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
60%
Improvement Value:$434,400
40%
Total Assessment$1,084,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,758+5.3%
2024$18,771+14.5%
2023$16,389+0.4%
2022$16,317+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 10598, Page 1804

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4050, Page 760