Skip to content

24 Sage RoadToms River, NJ 08753

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block442.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,149
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
16%
Improvement Value:$585,200
84%
Total Assessment$699,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,739+8.4%
2024$11,757+2.6%
2023$11,463+500.2%
2022$1,910-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$884,900
Sq Ft3,149DeedBook 19099, Page 1152Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17395, Page 1076Recorded2/27/2019