Skip to content

277 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block442.07
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,168
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$645,000
74%
Improvement Value:$224,500
26%
Total Assessment$869,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,842+5.3%
2024$15,051+13.2%
2023$13,292+0.4%
2022$13,233+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 17965, Page 820Recorded7/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 5720, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN