Skip to content

18 Sage RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 1999

Property Information

Block442.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,525
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
36%
Improvement Value:$445,400
64%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+5.3%
2024$12,124+14.9%
2023$10,552+0.4%
2022$10,505+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5092, Page 26

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4337, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1958