Skip to content

89 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block442.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,012
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
30%
Improvement Value:$284,800
70%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+5.3%
2024$7,042+2.5%
2023$6,870+208.3%
2022$2,228+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,012DeedBook 18575, Page 773Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14232, Page 129

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3749, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1972