Skip to content

22 Cedar Brook DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Dec 30, 1991

Property Information

Block442.08
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,280
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
45%
Improvement Value:$154,200
55%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+5.3%
2024$4,816+13.0%
2023$4,262+0.4%
2022$4,243+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4952, Page 413

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4108, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1971