Skip to content

264 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block442.09
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,656
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$507,900
67%
Total Assessment$757,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,809+5.3%
2024$13,119+22.0%
2023$10,751+0.4%
2022$10,704+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 16318, Page 67Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5671, Page 448

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 4566, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1972