Skip to content

274 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block442.09
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,371
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$489,000
64%
Total Assessment$759,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+5.3%
2024$13,138+15.2%
2023$11,406+0.4%
2022$11,356+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3581, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1961