Skip to content

30 Freeman CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block442.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,025
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
38%
Improvement Value:$479,600
62%
Total Assessment$774,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,113+5.3%
2024$13,408+19.5%
2023$11,224+1.7%
2022$11,037+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft4,025DeedBook 18201, Page 826Recorded12/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980