Skip to content

33 Freeman CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block442.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
36%
Improvement Value:$436,900
64%
Total Assessment$686,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,265+5.4%
2024$11,640+47.8%
2023$7,876+0.5%
2022$7,840+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 3828, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1972