Skip to content

32 Mahlon CourtToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block442.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,285
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
30%
Improvement Value:$598,500
70%
Total Assessment$853,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,551+5.3%
2024$14,774+7.0%
2023$13,814+0.4%
2022$13,753+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4124, Page 378