Skip to content

35 Wills CourtToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2024

Property Information

Block442.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,259
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
19%
Improvement Value:$1,127,800
81%
Total Assessment$1,397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,468+5.3%
2024$24,196+389.2%
2023$4,946+0.4%
2022$4,924+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 10297, Page 780

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook 5326, Page 930

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5283, Page 273

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook NaN, Page NaN