Skip to content

36 Wills CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$33,915
Last Sale Date
Mar 24, 1972

Property Information

Block442.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,832
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
47%
Improvement Value:$299,700
53%
Total Assessment$564,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,289+5.3%
2024$9,775+19.3%
2023$8,196+0.4%
2022$8,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,915
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971