Skip to content

29 Clarkson DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 27, 2024

Property Information

Block442.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
56%
Improvement Value:$208,600
44%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+5.3%
2024$8,285+33.7%
2023$6,195+0.4%
2022$6,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft960DeedBook 19772, Page 1402Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft960DeedBook 18860, Page 988Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 12917, Page 61

Property Sale

Sale
$25,115
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971