Skip to content

47 Clarkson DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block442.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$357,300
58%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156+5.3%
2024$10,599+18.1%
2023$8,978+0.4%
2022$8,938+30.8%
Property History

Property Sale

Sale
$652,000
Sq Ft1,800DeedBook 18527, Page 981Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,786DeedBook 17658, Page 350Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5330, Page 440

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974