Skip to content

11 South Hollybrook DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block442.15
Lot1.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,833
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
34%
Improvement Value:$567,700
66%
Total Assessment$857,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,627+5.3%
2024$14,847+14.1%
2023$13,012+0.4%
2022$12,955+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5707, Page 523