Skip to content

1725 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block442.15
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage4,581
Acreage13.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,122,500
77%
Improvement Value:$950,000
23%
Total Assessment$4,072,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,052+5.3%
2024$102,655-8.1%
2023$111,731+0.4%
2022$111,239+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000