Skip to content

113 South Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Jun 28, 1984

Property Information

Block442.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRC3
Sq Footage1,190
Acreage9.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,200
86%
Improvement Value:$56,800
14%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+5.3%
2024$6,059+10.3%
2023$5,493+0.4%
2022$5,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4227, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1950