Skip to content

718 Waters Edge DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block442.15
Lot8
QualifierC0718
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,465
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$192,500
66%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+22.4%
2024$4,355+17.2%
2023$3,715+0.4%
2022$3,698+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,465DeedBook 19717, Page 1985Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,465DeedBook 19479, Page 1273Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 4525, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1987