Skip to content

1012 Waters Edge DriveToms River Twp, NJ 02618

Built 1986

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block442.15
Lot8
QualifierC1012
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,252
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$126,600
56%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+5.3%
2024$3,922+13.5%
2023$3,455+0.4%
2022$3,440+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft1,252DeedBook 19740, Page 649Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,252DeedBook 18754, Page 1251Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4746, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1986