Skip to content

1311 Waters Edge DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block442.15
Lot8
QualifierC1311
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
49%
Improvement Value:$105,300
51%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,741+5.3%
2024$3,554+13.9%
2023$3,120+0.4%
2022$3,106+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,025DeedBook 19459, Page 1612Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 15975, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1986