Skip to content

1522 Waters Edge DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block442.15
Lot8
QualifierC1522
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,445
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$152,700
60%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604+5.3%
2024$4,374+18.5%
2023$3,692+0.4%
2022$3,676+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5480, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1986