Skip to content

2218 Waters Edge DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block442.15
Lot8
QualifierC2218
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,000
56%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,136+5.3%
2024$3,929+11.6%
2023$3,522+0.4%
2022$3,507+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,260DeedBook 19425, Page 1946Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 17369, Page 1937

Property Built

Built

Year Built: 1986