Skip to content

34 Clarkson DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block442.16
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage758
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
46%
Improvement Value:$133,700
54%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513+11.8%
2024$4,038+31.5%
2023$3,070+0.5%
2022$3,054+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft758DeedBook 19390, Page 1795Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958