Skip to content

46 Edith CourtToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Sep 21, 1998

Property Information

Block442.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,406
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
36%
Improvement Value:$457,800
64%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,078+5.3%
2024$12,425+43.0%
2023$8,688+0.4%
2022$8,650+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5619, Page 430

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974