Skip to content

190 Cranberry RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block442.23
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
54%
Improvement Value:$141,000
46%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+5.3%
2024$5,262+24.7%
2023$4,219+0.4%
2022$4,201+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,184DeedBook 19595, Page 1302Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972