Skip to content

15 Pumpshire RoadToms River, NJ 08753

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block442.25
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,240
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
65%
Improvement Value:$211,200
35%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+5.2%
2024$10,386+2.3%
2023$10,148+0.4%
2022$10,103+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4329, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1950