Skip to content

14 Pumpshire RoadToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block442.25
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,511
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
72%
Improvement Value:$152,300
28%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+5.2%
2024$9,387+12.9%
2023$8,317+0.4%
2022$8,280+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,874

From:

To:

Sq Ft1,511DeedBook 15764, Page 892Recorded3/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$875,000
DeedBook 12760, Page 1905

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5661, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1953