Skip to content

135 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block442.30
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,678
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
34%
Improvement Value:$277,800
66%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+5.2%
2024$7,249-11.0%
2023$8,141+29.1%
2022$6,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,678DeedBook 18744, Page 422Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 18018, Page 723Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$287,900
DeedBook 11494, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1976